Det förekommer cookies på petratungarden.se. Genom att fortsätta läsa på petratungarden.se godkänner du detta. Läs mer om cookies här.

10:58 | februari 2, 2018

We made it!

Caroline-Sandström-Petra-Tungården
Hola babes! Äntligen fredag.
Jag känner mig nästan lite tom idag som när ens favoritserie tagit slut eller när man kommer hem från en magisk semester och det ekar tyst i lägenheten. Samtidigt som mina axlar sjunkit en decimeter. Kontoret är äntligen färdigt, det löste sig, alla pusselbitar har nästan fallit på plats. Så fort jag får bilderna av Jesper, fotografen – så åker de upp här.

De här dagarna har jag satt allt annat på paus – vårt hem, andra uppdrag, mailen. Så idag har jag en riktig mördarhög att ta tag i.

Ikväll har jag lovat Markus att han ska få komma hem till vår lägenhet utan att behöva hoppa skridskohopp för att komma in till vardagsrummet eller orientera sig mellan påsar och smutstvätt. Tur att han landar sent från Köpenhamn så jag hinner fullfölja mitt löfte. Jag tänkte köpa några riktigt goda ostar och en bra flaska rödpang. Har ni några tips? Förhoppningsvis kan jag övertala honom att vi ska se de två senaste avsnitten av Bron. Så drömmig fredag – precis vad jag är sugen på efter att ha flängt runt som en dåre.

Vad ska ni göra i helgen mina favoriter?


12 kommentarer



12 kommentarer om “We made it!”

  • Chianti classico riserva. GRYMT budgetvin som finns på systemet! (139kr) Perfekt till ost och chark. Trevlig helg!

  • Åh jag jobbar med ost!!
    Finns en riktigt god svensk ost som heter wrångebäck som är svingod med kvittenmarmelad.
    Eller reypenaur VSOP tillsammans med tryffelhonung. Båda dom är hårdostar.
    En riktigt god buffelmozarella är skoj också med lite balsamico, olivolja och svartpeppar. Godaste mozzarellan heter il parco och finns på Urban deli.
    Sen en grönmögelost, t ex roquefort som är en riktigt kraftig stark ost!!

    Hoppas det smakar vad det än blir!

  • Fira killen, eller menar maken svårt att vänja sig!, som fyller 35, fota till bloggen för att försöka fånga dagsljuset och vila- är gravid i v34 och nu börjar det bli lite tungt <3. Stor kram och njut av helgen

  • Okej, lät så gott. Måste prova <3 Tack för tipset!

  • Oj, ska prova! TACK!!!

  • Var kommer Carolines snygga jacka från? Tack på förhand!

  • Åhhh vart kommer dina grymt snygga byxor ifrån???

  • Varför inte pröva detta tips från Tant Johanna https://johannabradford.elledecoration.se/mont-dor-i-ugn/

  • Det är ett par supergamla jeans från Acne <3

  • Vart har du köpt din plus? 😍

  • *blus menar jag förstås

  • Hej! Vart kommer den grå skänken ifrån?

Kommentarer inaktiverade.