09:00 | februari 26, 2015
Ops…
Åh, dumma dumma Mathilda som har världens finaste kappa. Jag blev helt besatt av den – så jag och Mathilda letade efter den över hela NYC. Men den fanns ingenstans. Då spanade jag in MaxMaras hemsida och hittade den på rean. Så nu har jag klickat hem den – hoppas hoppas att den passar.
Pälsäckel.
Lägg ner med sånna där idiotiska kommentarer.
Håller med Hanna! Finns fan inget vidrigare än äkta päls! Har du nån som helst aning Anna om hur den industrin ser ut?!
Men bär inte päls då! Skönt att du slipper. Ja det vet jag och jag vet även hur fuskpäls-industrin ser ut med all plast som förorenar miljön och all produktion i Kina/övriga Asien vars produkter som sedan ska fraktas hit = ÄNNU mer utsläpp!
Gillar du inte päls, bär det inte.
’Jag hatar att du misshandlar din fru, sluta med det ditt äckel.’
’Låt bli att misshandla din fru du så sköter jag mitt och fortsätter slå min.’
Funkar logiken tycker du Anna?
Pälsindustrin är inte ok. Fullkomligt vidrigt att föda upp djur i trånga burar och tvångsmata dem så de blir tjocka och feta för att människor ska dekorera sina kläder. Och att fuskpälsindustrin inte är miljövänlig gör väl inte pälsindustrin bättre? Uteslut båda då? Jag är f.ö. vegan så bär inte skinn och äter inte något som kommer från djur. Den kommentaren brukar ju annars komma. Klart man får säga ifrån när något är vidrigt, hur ska folk annars inse?
Tror inte en sekund på att du är vegan. Väldigt märkligt att du är inne på Petras blogg med tanke på att hon väldigt ofta använder päls +skinn/läder. Det finns säkert någon annan feminist-fuskpäls-söder-blogg som du kan hänga på istället för Petras.
Nu ska jag ut på en promenad med min pälsjacka, pälsmössa och skinnboots! Trevlig helg!
Haha, gör du det lilla bittra Anna.:) Jag är lika mycket vegan som du är patetisk, dvs. 100 %. Kram på dig.
hihi klockren kommentar där Linda! Anna: ska Linda inte få titta på teve heller? För där kan det ju finnas någon tv-profil eller skådespelare som har skinnskor på sig? Haha knasputte!
Skitsnygg kappa men väldigt synd att det är äkta päls som sagt.
Tack för support och bra argument Ann-Sofie.:) Helt obegripligt hur någon som vet hur förhållandena inom pälsuppfödningen ser ut kan skryta om att hen bär päls.
Vad härligt att du behöver förminska någon annan får att kunna ”vinna” en argumentation. Synd bara att det inte biter. För din info är jag inte ett DUGG bitter, snarare tvärtom! Hur skulle jag kunna vara bitter när jag sitter på en fårskinnsfäll med en minkstola 😀
Stor kram på dig med! Eller nej du vill kanske inte röra pälsen….
Vem är det som förminskar? Till skillnad från dig så kommer jag med argument medan du säger ’lägg av med idiotiska kommentarer’ och inte tror på att jag är vegan. Jag är vegan, helt på riktigt, du vet – vi existerar faktiskt och vi läser bloggar som alla andra. Även bloggar som skrivs av personer som vi inte alltid sympatiserar med. Jag läser även SD-sidor på FB. Bra för allmänbildningen och för att försöka förstå hur folk tänker, även de vars åsikter man inte håller med om. Petras blogg läser jag dock för att jag tycker att hon är en cool tjej, även om vi tycker olika i just päls-/skinn-/köttätarfrågan.
Du har f.ö. helt rätt i en sak – skulle aldrig röra vid päls när den inte längre sitter på sin rättmätiga ägare, dvs. djuret. Kramen till dig var en ren artighetsfras, lovar att aldrig krama dig IRL.:)
Här har du en till vegan. En vegan som är mycket mode- och inredningsintresserad och tycker Petras blogg är toppen. Päls och skinn dock, fy fan vad tråkigt det är att se sånt! Förra året var 4% av Sveriges befolkning veganer och troligtvis ännu fler i år. Tror inte alls att du vet hur pälsindustrin ser ut, i så fall skulle aldrig skriva så Anna!
Anna: om du läser igenom kommentarerna här ovan så kanske du kan se hur onödigt elaka dina är? Såg på Trolljägarna igår och där var en kvinna som kommenterat hundratals gånger på en kvinnas blogg och hela tiden varit lite småelak. Hon kallade sig för ”Anna Panna”… är det du??
”Hur skulle jag kunna vara bitter när jag sitter på en fårskinnsfäll med en minkstola 😀 Stor kram på dig med! Eller nej du vill kanske inte röra pälsen….”
Tycker du att det var roligt och kanske lite ”fyndigt” skrivet? Det var enbart barnsligt och framför allt outbildat. Jag är varken vegetarian eller vegan men det finns väl ingen som helst anledning för mig att ”strö salt i såren” på de som valt att vara det för djurens skull?
Men det är så onödigt, och pinsamt outbildat att skryta om en sån sak. Ursäkta språket, men hur tusan kan man skryta om en sån här sak, att använda minkpäls är en sak, men att använda minkpäls och sedan skryta om det på ett sätt som visar att man inte bryr sig ett dugg, det är verkligen iskallt… något bara en känslokall människa kan göra.
”Det sista kapitlet i minkarnas liv på farmen är när burluckorna plötsligt öppnas, tjocka handskar träs på människohänder och djuren dras ut ur sina lyor. De trycks in i en roterande låda som fylls på med koldioxid. Koldioxid som bedövning och avlivningsmetod har ifrågasatts från många håll eftersom gasen ger ångest och smärta. ”Koldioxid uppfattas som motbjudande för alla ryggradsdjur som har undersökts (…) Det kan inte rekommenderas som en human avlivningsmetod för någon djurart” skriver EU:s expertgrupp i djurvälfärdsfrågor. I en rapport om pälsdjursuppfödning skriver de dessutom att ”koldioxid inte bör användas på dykande djur som mink på grund av deras förmåga att hålla andan”.
Minkarna – antingen ett halvår, eller några år om de är avelsdjur – slutar sina dagar i en trumma som långsamt sänker ner dem i medvetslöshet. De har inte fått springa, klättra, simma eller jaga en enda dag i sitt liv. ”
Jag tycker du ska läsa på lite här: http://djurrattsalliansen.se/arbetsomraden/palsindustrin
jättebra svarat ann-sofie! Men vill också påpeka att det du beskrev gäller päls som produceras här i Sverige. Många går idag omkring med päls från bla Kina och där är metoderna ännu mer brutala! Skinnet dras från djuren levande efter att djuren levt i små trånga burar hela sina liv.
Oj vilken lång kommentar….nr1. Nej det var inte jag. Alla som heter Anna kallar sig inte Anna-Panna. Nr2. Har du hört talas om ironi? Verkar inte som det.
Jättesnygg! Synd att de bara hade stora storlekar kvar.
Jag har en i svart som är förstor som du kan få köpt annars 🙂
Vad är det för storlek på din svarta? Intresserad.
Italiensk 44 alltså svensk 40.
Jag är storlek 36 och den passar absolut pga modellen. Men hade jag varit 5-10 cm länge så hade jag älskat den fullt ut 🙂
Köpt på NK i december och är som ny.
Hej!
Har du kvar kvar jackan? Hur mycket skulle du vilja ha för jackan?
Har du kvar jackan? Jag är intresserad! /Emelie
Sjukt snygg!
Ser ut som en morgonrock
Hej
INTE ok om det är äkta päls. Blir så ledsen att inte fler är medvetna om hur hemsk pälsindustrin är!!! Finns väldigt många snygga kappor utan päls…
Sjukt ofräscht med päls 2015. Där sjönk du i mina ögon. Rejält.
Ni som ifrågasätter päls. Äter ni kött? Har ni skor och väskor i skinn? Isåfall, hyckleri skulle jag säga.
Okunnig kommentar. All konsumtion handlar om kunskap och ansvarstagande. Pälsindustrin är bland det vidrigaste. Så att konsumera päls är därför riktigt vidrigt i mina ögon.
Men verkligen!! Har svårt att tro att alla som ”hatar” päls avstår från kött, läder & skinn. Suck…
Ett ont gör inte ett annat ont rätt.
Att pälsindustrin innebär fruktansvärda förhållande för djuren har varit skrivit i sten mycket länge. Sluta skyll ifrån dig och ta ansvar för att Du faktiskt medvetet stödjer en industri som är allt annat är etisk. För det gör du – oavsett om grannen äter kött eller ej. Jag hoppas du en dag inser att industrin är hemsk och att du väljer att bojkotta den. För djurens skull.
Tror inte en sekund på att du är vegan. Det finns säkert någon annan feminist-fuskpäls-söder-blogg som du kan hänga på istället för Petras.
Nu ska jag ut på en promenad med min päls jacka, pälsmössa och skinnboots! Trevlig helg!
Sjukt snygg kappa! Arbetar på MaxMara och kan konstatera att kvalitén är fantastisk. Många av våra kunder har sina kappor i 20 år och de är fortfarande supereleganta. Du kommer inte att ångra dig 🙂
cialis pharmacy pricing: ed pharmacy viagra – Ampicillin
how to buy female viagra in india: VGR Sources – buy generic viagra online paypal
viagra miami: VGR Sources – sildenafil online united states
viagra online over the counter: sildenafil 50mg coupon – how to buy cheap viagra online
sildenafil 100 mg generic price: viagra in india online purchase – sildenafil 50 mg online
https://vgrsources.com/# where can i find viagra
100g viagra: buy viagra generic canada – order viagra on line
viagra 100mg tablet online purchase in india: sildenafil price comparison uk – buy viagra over the counter uk
Prix ​​du Viagra 50 mg: VGR Sources – buy viagra express
cheap prescription viagra: VGR Sources – female viagra in india online
female viagra pills price in india: VGR Sources – generic viagra europe
sildenafil 100mg coupon: VGR Sources – black viagra
sildenafil buy from canada: VGR Sources – sildenafil in canada
best women viagra pills: VGR Sources – generic viagra online 25mg
viagra cost in uk: VGR Sources – can i buy viagra online from canada
viagra brand coupon [url=https://vgrsources.com/#]VGR Sources[/url] purchase viagra tablets
75 mg viagra: VGR Sources – how to order sildenafil online
viagra canada drugstore: sildenafil 100mg price australia – cost of female viagra
https://vgrsources.com/# viagra 100mg prices
how can i get viagra pills: VGR Sources – online pharmacy no prescription viagra
viagra voucher: VGR Sources – buy viagra pills uk
how to get real viagra online: VGR Sources – buy viagra super active
discount viagra sale [url=https://vgrsources.com/#]best price for sildenafil 100 mg[/url] where to buy viagra online usa
pfizer viagra online pharmacy: VGR Sources – sildenafil 20 mg discount
generic viagra 100mg cost [url=https://vgrsources.com/#]VGR Sources[/url] online pharmacy no prescription viagra
sildenafil generic 50 mg: VGR Sources – viagra generic germany
https://vgrsources.com/# viagra generic from india
where to purchase over the counter viagra: best women viagra pills – viagra professional canada
chewable viagra soft tabs [url=https://vgrsources.com/#]can i buy viagra without a prescription[/url] 35 viagra
how to get viagra usa: VGR Sources – sildenafil sale in india
viagra sildenafil 100mg: purchase viagra india – best viagra tablets in india online
Predni Pharm: Predni Pharm – how to get prednisone without a prescription
http://prednipharm.com/# PredniPharm
Best price for Crestor online USA: Buy cholesterol medicine online cheap – CrestorPharm
Lipi Pharm [url=https://lipipharm.com/#]generic lipitor[/url] does lipitor affect sex drive
difference between rosuvastatin 10 mg and atorvastatin: CrestorPharm – CrestorPharm
Crestor 10mg / 20mg / 40mg online: Crestor Pharm – CrestorPharm
Crestor Pharm: Crestor Pharm – can rosuvastatin damage kidneys
LipiPharm [url=http://lipipharm.com/#]Order cholesterol medication online[/url] Lipi Pharm
Semaglu Pharm: SemagluPharm – SemagluPharm
LipiPharm: USA-based pharmacy Lipitor delivery – Lipi Pharm
how much does 10 mg atorvastatin lower cholesterol: Lipi Pharm – USA-based pharmacy Lipitor delivery
CrestorPharm [url=http://crestorpharm.com/#]Crestor Pharm[/url] Crestor Pharm
Predni Pharm: Predni Pharm – Predni Pharm
taking crestor every other day [url=https://crestorpharm.shop/#]is rosuvastatin a controlled substance[/url] Online statin therapy without RX
LipiPharm: Lipi Pharm – Lipi Pharm
is semaglutide safe: SemagluPharm – Online pharmacy Rybelsus
https://semaglupharm.com/# rybelsus for obesity
Predni Pharm: PredniPharm – Predni Pharm
Semaglu Pharm: rybelsus patient assistance program pdf – Where to buy Semaglutide legally
https://prednipharm.shop/# non prescription prednisone 20mg
crestor and ozempic [url=https://crestorpharm.shop/#]Buy statins online discreet shipping[/url] Crestor Pharm
Predni Pharm [url=https://prednipharm.com/#]prednisone 40 mg price[/url] PredniPharm
why is rybelsus not as popular?: SemagluPharm – SemagluPharm
CrestorPharm: Rosuvastatin tablets without doctor approval – CrestorPharm
Online pharmacy Rybelsus: Semaglu Pharm – SemagluPharm
Safe online pharmacy for Crestor [url=http://crestorpharm.com/#]Safe online pharmacy for Crestor[/url] Generic Crestor for high cholesterol
SemagluPharm: SemagluPharm – Semaglu Pharm
10 mg crestor: Crestor Pharm – CrestorPharm
can crestor cause constipation [url=https://crestorpharm.shop/#]Rosuvastatin tablets without doctor approval[/url] CrestorPharm
rybelsus pill cost: SemagluPharm – п»їBuy Rybelsus online USA
Crestor 10mg / 20mg / 40mg online [url=http://crestorpharm.com/#]Online statin therapy without RX[/url] lowest dose of crestor
https://semaglupharm.shop/# Semaglu Pharm
CrestorPharm: Rosuvastatin tablets without doctor approval – Crestor Pharm
cardiprin е’Њ rosuvastatin [url=https://crestorpharm.com/#]CrestorPharm[/url] Crestor Pharm
Semaglu Pharm: Online pharmacy Rybelsus – SemagluPharm
Buy cholesterol medicine online cheap: Best price for Crestor online USA – Crestor Pharm
Rosuvastatin tablets without doctor approval [url=https://crestorpharm.com/#]what time of day should crestor be taken[/url] rosuvastatin calcium price
https://lipipharm.com/# LipiPharm
https://semaglupharm.com/# No prescription diabetes meds online
Order Rybelsus discreetly [url=https://semaglupharm.com/#]Semaglu Pharm[/url] Semaglu Pharm
Lipi Pharm: lipitor vs zocor – Lipi Pharm
Semaglu Pharm [url=https://semaglupharm.com/#]Semaglu Pharm[/url] reddit rybelsus
https://semaglupharm.com/# Semaglu Pharm
https://semaglupharm.com/# Semaglu Pharm
п»їBuy Rybelsus online USA [url=http://semaglupharm.com/#]semaglutide compounded near me[/url] Affordable Rybelsus price
buying prednisone without prescription: Predni Pharm – can you buy prednisone without a prescription
http://semaglupharm.com/# rybelsus approval
USA-based pharmacy Lipitor delivery: Order cholesterol medication online – atorvastatin blood thinner
https://semaglupharm.com/# does insurance cover rybelsus
Where to buy Semaglutide legally: Where to buy Semaglutide legally – semaglutide tablets vs injection
prednisone tablets canada: buy prednisone 10mg online – prednisone brand name
Best price for Crestor online USA [url=https://crestorpharm.shop/#]rosuvastatin recall 2024[/url] Crestor Pharm
mexican rx online: reputable mexican pharmacies online – Meds From Mexico
canadian pharmacies compare [url=https://canadapharmglobal.shop/#]Canada Pharm Global[/url] northwest canadian pharmacy
http://medsfrommexico.com/# medication from mexico pharmacy
India Pharm Global: Online medicine order – India Pharm Global
canadianpharmacyworld com: Canada Pharm Global – my canadian pharmacy
purple pharmacy mexico price list [url=http://medsfrommexico.com/#]mexico pharmacies prescription drugs[/url] Meds From Mexico
canadian drug stores: Canada Pharm Global – canadian drug pharmacy