window.strossle=window.strossle||function(){(strossle.q=strossle.q||[]).push(arguments)};   strossle('fae85a04-77bf-4ce8-a2ed-5d6da496d454', '.petratungarden-strossle-widget');

Det förekommer cookies på petratungarden.se. Genom att fortsätta läsa på petratungarden.se godkänner du detta. Läs mer om cookies här.

23:50 | december 5, 2012

Så skuggar du ansiktet!

Titta vart ljuset faller i bilden, de ljusa partierna är highlightade – kindbenen, ögats inre vrå, under ögonbrynet, mitt på näsan och under käkbenet.

På den här bilden från i våras vägde jag i och för sig 8 kg mindre, men det är en bra bild för man ser hur ansiktet är skuggat, det är precis innan en plåtning. Det är många som frågar hur jag sminkar mig. Jag älskar att sitta och inspireras på youtube! Spana in den här killen, han är grym. Jag är inte lika hardcore så jag använder två olika nyanser på foundations, men se och lär hur han jobbar med ljuset. Kan vara kul att dra i hårdväxeln till nyår eller dylikt!



15 kommentarer



15 kommentarer om “Så skuggar du ansiktet!”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag accepterar villkoren som finns här

  • Vilka två foundations är det du använder och färg ?
    Och vad är det för puder du använder, letar efter ett som är gult? 🙂

    Svara
  • Kan du inte publicera lite produkter så som concealer, foundation, puder osv som du tror man skulle kunna använda till denna look? Är en rookie när det gäller sminkväg och vill verkligen hitta bra produkter!

    Svara
  • Det vore väldigt spännande om du kunde göra samma typ av video där du visar hur du lägger din make up. Ditt ansikte är så fantastiskt vackert!

    Svara
  • Verkligen inspirerande klipp!:) Jag håller med Vanessa, det hade varit roligt om du la upp en video eller tipsade om produkter man skulle kunna använda till looken 🙂

    Svara
  • Kul med sminktips! Älskar och har saknat det! Gillade när du tipsade mer om sånt. Precis som andra kommenterat skulle man vilja ha tips på vilka produkter/märken/färger/nr som lämpar sig för denna typ av sminkning.

    Svara
  • Hej Petra! Inspirerande. Skulle verkligen uppskatta om du gjorde ett inlägg där du visar vilka produkter du har i din necessär, vad du använder dem till och en kort kommentar till varför dem är så bra.

    Svara
  • cialis generic pharmacy online: Pharm Express 24 – methotrexate pharmacy error

    Svara
  • how to buy generic viagra safely online: cheap viagra australia – how to get viagra united states

    Svara
  • purchase cheap viagra: VGR Sources – buy viagra online new zealand

    Svara
  • buy viagra united kingdom: VGR Sources – hims viagra

    Svara
  • best price genuine viagra: VGR Sources – generic viagra

    Svara
  • viagra soft tabs 100mg 50mg: order sildenafil 100mg – generic viagra in india

    Svara
  • generic viagra 100mg online: where can i get viagra over the counter – order sildenafil tablets

    Svara
  • viagra online canadian pharmacy paypal [url=https://vgrsources.com/#]VGR Sources[/url] buying sildenafil citrate online

    Svara
  • viagra for sale usa: how to buy viagra online safely – authentic viagra

    Svara